Oczywiście trasa była piękna i malownicza z wieloma zakrętami, wzniesieniami, urwiskami i znakami ostrzegającymi przed osuwającym się zboczem urwiska.
My kierujemy się na Latrabjarg czyli największe miejsce lęgowe ptactwa w Europie.
Naszym obiektem zainteresowań był Maskonur. Żeby dotrzeć do w/w miejscowości musieliśmy pojechać na najdalej wysunięty na zachód punkt w Islandii. Prowadzą tam drogi szutrowe z licznymi dziurami oraz wzniesieniami (wielu turystów zmieniało po drodze opony).
W klifie o długości 14 km, wysokim od 40 do 400 metrów gnieździ się około miliona ptaków tj. Maskonury (Puffings), Alki zwyczajne (Razobils), Nurzyki (Guillemots), Kormorany (Cormorants), Fulmary zwyczajne (Fulmars), Mewy (Gulls) i Mewy trójpalczaste (Kittiwakes).
Kilka słów o Maskonurach: ptak wodny, bardzo ładny, zamieszkujący wyspy oraz wybrzeża północnego i środkowego Atlantyku w tym Islandię, Norwegię Grenlandię, Danię.
Ma mocny krótki kolorowy dziób (w żółto czerwone pasy) z żółtym naroślem u jego nasady. Upierzenie koloru czarno, szaro, białego. Długość ciała około 35 cm, waga między 300 a 650 g.
Rozpiętość skrzydeł do 50 cm. Gniazdują na porośniętych trawą wybrzeżach na głębokości 2 m.
Na klifach jest niesamowicie! Ptaki latają nad nami i pod nami. Dodatkową atrakcją były nawołujące się z daleka lisy apolarne, które przyszły na kolację (wykradają jaja ptakom).
Ku naszemu zaskoczeniu mieliśmy z lisią rodziną bliskie spotkanie. W sumie naliczyliśmy około 5 osobników i udało się im zrobić kilka zdjęć! Niestety lisy te nie wyglądały wyjściowo gdyż właśnie zmieniają sierść z białej na szaro-brązową.
Po około 2 godzinach pojechaliśmy do wcześniej upatrzonego pola namiotowego z gorącym darmowym źródełkiem. Było super!
Cena pola namiotowego 1500 ISK osoba z prysznicem, toaletami, aneksem kuchennym z ciepłą wodą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz